К содержанию

Доповідь А.Буковинського на Всеукраїнському форумі сім’ї

Вельмишановні присутні!

У чому сьогодні полягає найбільша видима проблема в царині сім’ї? В тому, що люди, маючи внутрішню потребу до побудови міцних і надійних взаємовідносин, не можуть і не вміють для себе їх забезпечити.

Статистика розлучень яскраве тому підтвердження. Понад половину пар розлучаються приносячи біль і страждання в життя один одного, а також в життя своїх дітей. А з тих пар, які не розлучаються, більшість є нещасливими у своєму подружньому житті. Загальновідома аксіома «міцна сім’я – міцна держава» в сучасній Україні сьогодні не працює. Чому?

По-перше, причина полягає у відсутності дієвої та комплексної державної сімейної політики.
За роки незалежності країни всі зусилля держави щодо сім’ї, полягали в прагненні забезпечити економічну складову питань сім’ї. Натомість морально-духовно-етична сторона відійшла на другий план. Це привело до утворення першопричини розлучень, яка полягає в неготовності громадян до життя в подружжі, часто великого, а то і повного нерозуміння того, що є сім’я.

Ця проблема підсилюється кризою ієрархії цінностей. Сьогодні українська держава не вважає за потрібне пропагувати і формувати ціннісні орієнтири у питаннях стосунків.

По-друге, ми спостерігаємо регулярні спроби інституцій Євросоюзу, в першу чергу, різноманітних міжнародних фондів з їх щедрою грантовою діяльністю, нав’язати нам своє бачення сім’ї та досвід роботи з нею.
Цей досвід головним чином не тільки не приносить користі українській сім’ї, а навмисно завдає їй прямої шкоди. Часто це репресивні та каральні методи, в першу чергу стосовно батьків.
Наприклад, чимало зусиль докладається, щоби гасло «права дитини» стало визначальним у процесі виховання дитини, в той час як права батьків затискають у штучні капкани закону. Але завжди права і обов’язки були нерозривно пов’язані між собою. Зокрема, дитина має обов’язок шанувати батьків, а їй з самого малку прививають право доносити на батьків.

Натомість ми вважаємо, що перед тим як звинувачувати батьків у недолугості стосовно виховання, необхідно навчити їх бути хорошими батьками. Лобіювання подібних сучасних західних ноу-хау відбувається агресивно, з повним фінансовим забезпеченням, безапеляційно і, очевидно, за відсутності широкої дискусії, наукових оцінок і висновків щодо ефективності таких програм.

На фоні цієї діяльності складається враження, що Україна, яка має величезну наукову і педагогічну спадщину, традиції і християнські основи – не в стані створити і забезпечити процес виконання дієвої та ефективної сімейної політики.

Ми можемо, ми вміємо і ми забезпечимо!

Мета сімейної політики полягає у відродженні, формуванні та підтримці морально здорової, щасливої української сім’ї та родини.
Для досягнення цієї мети ми формуємо сімейну політику з комплексним і скоординованим підходом, який полягає в наступному:

Верховній Раді України необхідно прийняти Закон про «Основи державної сімейної політики». Ми підготували проект цього закону і сьогодні на секційному засіданні кожен зацікавлений буде мати можливість ознайомитись з ним та в подальшому прийняти участь у його доопрацюванні.

Цей законопроект окреслює завдання, які дозволять в майбутньому подолати кризу інституції сім’ї. Зокрема:
Міністерству освіти, науки, молоді і спорту України впровадити в навчальних закладах освітні програми щодо підготовки молоді до життя в подружжі та відповідального батьківства.

За останні 10 років ми здобули чималий досвід у формуванні і реалізації таких програм. Десятки тисяч людей відчули на собі їх ефективність. Ми структурували процес підготовки до життя в подружжі на три основні етапи: подальша, ближча і безпосередня підготовка.

Подальша – це підготовка, що починається в сім’ї. Це період з моменту зачаття і народження дитини до її повноліття. Відповідальність за цю підготовку покладена на батьків, які повинні показати своїм дітям приклад, як жити в подружжі, виявляючи любов і турботу один до одного. Вони не зможуть цього зробити до тих пір, поки не будуть знати і усвідомлювати, на чому будується подружнє життя, і що забезпечує це омріяне щастя двох людей впродовж всього життя подружжя.

Ближча – це підготовка в середніх школах, яке дає можливість молоді почути і зрозуміти правду про сутність життя в подружжі. Вона включає в себе обов’язкове впровадження в курс шкільного навчання наступних програм:
• Сімейні цінності.
• Християнська етика або історія християнської Церкви.
• Етика сімейного життя.
• Психологія побудови стосунків між хлопцем і дівчиною.

Безпосередня – це підготовка, яка проводиться безпосередньо перед одруженням наречених і забезпечується тематичним курсом з 15-18 зустрічей.

Необхідно зазначити, що в прийнятій 31 травня 2012 року Кабінетом Міністрів України Концепції державної соціальної програми підтримки сім’ї на період до 2016 р., одним із трьох пріоритетних напрямків реалізації Програми, яку Міністерство соціальної політики повинно підготувати до 1 листопада 2012 року, визначено формування у молоді свідомого ставлення до вступу у шлюб шляхом організації діяльності центрів підготовки до життя в подружжі.

Враховуючи практичну відсутність кваліфікованих фахівців із соціального супроводу та підтримки сім’ї, які можуть реалізовувати ці програми, перед нами постала необхідність створити Державний інститут сім’ї. На щастя, ця ініціатива вже знайшла підтримку в НПУ імені Михайла Драгоманова, де найближчим часом заплановано його заснування.

Державному комітету телебачення і радіомовлення України включити в пріоритети своєї діяльності популяризацію сімейних цінностей та створення різноманітних позитивних медійних проектів, тощо.

Cімейна політика повинна стати національною стратегією країни, розглядатися в контексті національної безпеки та реалізовуватись через окреме Міністерство сім’ї і молоді в тісній взаємодії та співпраці з іншими профільними міністерствами, політиками, науковцями, громадськими організаціями, конфесіями та працівниками ЗМІ.

Паралельно до завдань, які регламентує законопроект, ми гарантуємо зі своєї сторони постійне удосконалення та пошук перспективних шляхів розвитку соціального сегменту українського суспільства.

Ефективній роботі буде сприяти запланований до створений Національний експертно-аналітичного центр з питань сім’ї.

Таким чином нам вдасться:

– ефективно координувати працю політиків, міністерств, громадських організацій та рухів, які працюють для сім’ї і молоді;
– сприяти розвитку осередків сімейних спільнот;
– формувати ефективне стратегічне планування;
– забезпечувати постійну соціальну рекламу, що буде підносити імідж сім’ї;
– проводити різноманітні публічні заходи, присвячені питанням сім’ї (масові заходи, наукові конференції, семінари, тренінги тощо).

Наостанок хочу сказати, що сьогодні ми всі зібралися тут не для того, щоб моралізувати і вказувати, що робити.

Ми зібралися для того, щоб публічно взяти на себе відповідальність у формуванні дієвої та ефективної сімейної політики з метою піднесення інституції сім’ї до належної їй гідності та пошани.

Дякую всім за увагу!

Если статья Вам понравилась и оказалась для вас полезной, то поделитесь ей с другими:

Хочу себе плагин с такими кнопками

Коментарі

Немає коментарів до цього запису.

Залишити коментар

You must be logged in to post a comment.